De Cotswolds.
Lieflijk landschap op de Britse eilanden.
Traditionele cottages.
Glooiend landschap.
Een wandelaar gaat zijn weg.
Een expat zoekt een huis in de heuvels.
Escape to the country.
Wanneer je goed kijkt dan zie je vier wandelaars afdalen van het Chipping Campden naar Bath.
Deze vier wandelaars zijn twee echtparen.
Herbert en Yvonne kwamen op het idee om deze gemarkeerde wandeling van 164 kilometer samen te gaan wandelen. Plots kwam Yvonne met de onbezonnen uitnodiging aan Martin en Alicia om mee te gaan. Marianne, dochter van Herbert en Yvonne, heeft al een tijdje een relatie met Mark, één van de zonen van Martin en Alicia. Herbert, zeer gerespecteerd bioloog aan een universiteit, zet zich met frisse tegenzin aan de organisatie van de tocht. Hij was liever alleen met zijn vrouw gegaan. Hij kijkt neer op de beide aanstaande schoonouders van zijn dochter.
Op de eerste pagina van het boek blijkt het al mis te zijn gegaan. Maar wat is er misgegaan? Ijn de volgende hoofdstukken worden kleine stukjes van de legpuzzel voorzichtig neergelegd. Een woord hier. Een poging tot zwijgen daar. Martin en Herbert gaan de volgende dag terug om een spoor dat naar hen zou kunnen leiden terug te vinden en mee te nemen. De vraag rijst of de vier door willen gaan met de wandeling (om geen aandacht te trekken) of de tocht met alle geboekte overnachtingen af te breken om zo snel mogelijk naar Nederland terug te gaan. Met dat laatste laadt je juist verdenking op jezelf. Herbert probeert zijn wil op te leggen aan de andere drie. Hij wil verdergaan. Uiteindelijk zit Alicia het meest aan de kant van Herbert. Er wordt besloten om verder te wandelen. Het lokale nieuws wordt in de gaten gehouden wanneer zij aankomen op hun volgende overnachtingsadres. Is er alarm geslagen? Worden er mensen gezocht door de politie? Worden er mensen vermist en hoe is het met de baby? Verhalen worden op elkaar afgestemd, maar zal elke wandelaar van dit kwartet zich er aan kunnen houden? Dan … wacht een politieman op hen bij een volgend adres. Inspector Morse is uit het landschap getreden en staat aan de deur. Wanneer deze op het punt staat om te vertrekken vraagt Herbert zich af of er bij de deur nog een dodelijke vraag komt à la Columbo. ‘Just one more thing.’
Verder zal ik niet gaan op de weg naar de afloop van deze afschuwelijke wandeling.
Tijdens de dagelijkse wandelingen tekent zich langzaam af wie de overbodigen zijn die zij onderweg ontmoeten.
Wie wordt er vriendelijk tegemoet getreden?
Wie wordt er vijandig tegemoet getreden?
Hoe wordt de levensvisie van de vermaarde bioloog (!) en hoogleraar en talkshowgast Herbert uitgewerkt in zijn academische werk en in zijn dagelijks leven?
De naam van God wordt meermalen genoemd, maar niet zijn opdracht ‘heb je naaste lief als jezelf’. De barmhartige Samaritaan wordt een onbarmhartige Samaritaan voor hen die hij tegenkomt op zijn pad.
Dit boek zal mij nog wel even bezig houden.

Herman Koch
De overbodigen
ambo|anthos 2026
ISBN 9789026370649
224 pagina’s
Dit boek heb ik ontvangen van de uitgeverij voor een recensie op mijn wandelwebsite.
Ontdek meer van Willems Wonderlijke Wandelingen
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.